راهنماي جامع خريد کولر گازي :

انواع کولر گازي پرتابل يا قابل حمل، کولر گازي ايستاده، اسپليت يا کولر گازي دو تکه، کولر گازي توکار و کولر گازي پنجره‌اي يا يک تکه وجود دارد.

کولر گازي کولري است که با تبديل گاز به مايع و سپس مايع به گاز توليد سرما کرده يا به عبارت ديگر گرماي هوا را مي‌گيرد. اين کولرها در انواع مختلفي از جمله کولرهاي يک تکه يا پنجره‌اي، کولرهاي دو تکه (اسپليت)، کولرهاي پرتابل (قابل حمل)، کولرهاي ايستاده و کولرهاي توکار وجود دارند. به طور کلي کولر گازي نام مصطلح براي کليه‌ي دستگاه‌هايي است که شامل چرخه‌ي سرمايش مبتني بر تراکم و انبساط گاز است. اين دستگاه‌ها، سيستم‌هاي تهويه مطبوع (Air Conditioner) ناميده مي‌شوند.

 

برخي ويژگي‌هاي کولر گازي:

باز و بسته شدن خودکار دريچه‌هاي کولر

هوا را در جهات گوناگون به گردش در مي‌آورد.

  • ريموت کنترل

جهت کنترل کارکرد کولر از راه دور

  • سيستم Turbo

درحالت توربو، درحين سرمايش (و يا گرمايش) کمپرسور براي مدت 30 دقيقه بدون توجه به دماي محيط کار خواهد کرد. بعد از مدت 30 دقيقه دستگاه از حالت توربو خارج شده و به حالت نرمال برمي‌گردد. دراين حالت بيش‌ترين پرتاب باد توسط فن صورت مي‌پذيرد. اين قابليت به منظور ايجاد تسريع در خنک شدن محيط دل‌خواه شما در کولر گازي در نظر گرفته شده است.

سيستم خواب راحت (Good Sleep)

اين سيستم با کنترل دقيق دما و تنظيم خودکار رطوبت، خوابي آرام را براي شما به ارمغان مي‌آورد. همچنين در مقايسه با حالت خنک کنندگي عادي، در مصرف انرژي کولر نيز صرفه جويي مي‌نمايد.

نمايشگر ويژه ديجيتال

براي نشان دادن دماي محيط

سيستم صرفه جويي در مصرف انرژي (Energy Saving)

با استفاده از اين سيستم، بعد از رسيدن به دماي دل‌خواه، کولر با استفاده از اينورتر هوشمند در حالت بهينه‌ي اقتصادي کار مي‌کند و از روشن/خاموش شدن‌هاي مرتب و بي‌بازده دستگاه جلوگيري مي‌شود. بدين ترتيب در مصرف انرژي صرفه جويي زيادي مي‌شود.

محافظ کمپرسور

در مقابل صدمات احتمالي ناشي از نوسان برق از کمپرسور کولر محافظت مي‌نمايد.

فيلترهاي تصفيه هواي چندگانه

از انتشار ذرات آلرژي‌زا و گرد و غبار در فضا جلوگيري کرده و هوايي پاک را ايجاد مي‌نمايد.

سيستم يون ميکروپلاسما

ويروس‌ها و باکتري‌هاي موجود در هوا را مي‌زدايد.

  • فيلتر PURE

فيلتر پيور در کولر گازي باعث مي‌‌شود تا گرد و غبار موجود در هوا به شکل قابل توجهي فيلتر شده و باد خروجي از کولر کاملا پاک باشد.

سيستم تأخير شروع به کار

مي‌توانيد آن را تنظيم نماييد تا کولر در زمان خاصي روشن شده و شروع به کار نمايد.

چراغ هشدار تميز کردن فيلتر

زماني که فيلتر کولر نياز به تميز کردن داشته باشد، شما را آگاه مي‌سازد.

سيستم حالت آرام (Quiet Mode)

جهت حداکثر کاهش صداي کولر به کار مي‌رود.

سيستم نانوسيلور

اين سيستم نيز با استفاده از يون‌هاي نقره به از بين رفتن ميکروب‌ها و انواع باکتري‌هاي موجود درهوا کمک کرده و در نتيجه علاوه‌بر داشتن محيطي خنک و مطلوب، فضايي عاري از باکتري و کاملا سالم را ايجاد مي‌نمايد.

 

 

کمپرسور utr Plus

کمپرسوري بسيار قدرت‌مند که قادر است حتي گرمايي طاقت فرسا را در کوتاه‌ترين زمان به هوايي سرد و مطبوع تبديل نمايد. وجود اين کمپرسورها به ويژه براي مناطق گرمسير بسيار سودمند است.

بادزن اتوماتيک

بادزن اتوماتيک در کولر همان سيستم فن بدون استفاده از کمپرسور است و براي مواقعي است که شما سرماي زيادي نياز نداريد.

تکنولوژي اينوررتر

اينورتر يا مبدل به معناي وارونه گردان يا معکوس کننده مي‌باشد و درسيستم‌هاي کمپرسوري به معناي دور متغير بوده به طوريکه چرخش کمپرسور دوراني و سرعت آن متغير است و بسته به دما و رطوبت تنظيمي توسط کاربر دور کمپرسور کم يا زياد مي‌شود و هيچ وقت کمپرسور در زماني که به دماي دلخواه کاربر برسد به طور کامل خاموش نمي‌شود فقط دور آن کم شده و با حداقل مصرف برق کار مي‌کند و بسته به نياز مجدد شروع به کار با دور بالا مي‌کند. پس هميشه دور کمپرسور زياد يا در جهت عکس کم شده و به اصطلاح کمپرسور استارت اضافه نمي‌کند و عمل اتومات کردن و استارت کردن کمپرسور که باعث اصلي مصرف برق زياد است در اين سيستم‌هاي اينورتر اتفاق نمي‌افتد. کولر گازي اينورتر درواقع با تغيير فرکانس و ولتاژ برق باعث کاهش مصرف شده و تمام عمل‌کرد دستگاه هوشمند مي‌باشد.

کمپرسورهاي اينورتر عمدتا با گاز جديد R410 سازگار با محيط زيست کار مي‌کند و درنتيجه راندمان دستگاه بالاتر مي‌باشد. شرکت‌هاي سازنده معمولا پنل‌هاي داخلي اسپليت‌هاي اينورتر را زيباتر مي‌سازند تا خريداران بيش‌تر تمايل به خريد داشته و انگيزه‌اي براي خريداران باشد. اسپليت‌هاي اينورتر يک يا چند پنله با يونيت‌هاي داخلي ديواري، زيرسقفي و کانالي سرد و گرم توليد مي‌گردند. کولرهاي گازي اسپليت مدل اينورتر بين 60 الي 65 درصد کم‌مصرف‌تر مي‌باشند هرچند قيمت بالاتري دارند.

کاهش مصرف برق کولر گازي

 

از آن‌جا که کولرهاي گازي به سه دسته کولرهاي مناسب براي مناطق گرمسير، معتدل و سردسير تقسيم مي‌شوند، موقع خريد، کولر را متناسب با آب و هواي محل زندگي خود انتخاب نماييد.

درانتخاب نوع و قدرت کولر گازي، ابعاد اتاق شما بسيار مهم است. گاهي شما براي يک اتاق کوچک کولر گازي با قدرت بالايي خريداري مي‌کنيد و بعد مجبور هستيد که هميشه آن را در حالت کم قرار دهيد و يا از شدت سرمايش اذيت شويد. در آن هنگام هزينه گزافي را بابت هدر رفتن انرژي بر خود تحميل مي‌نماييد.

درزگيري مناسب اطراف كولر، قرار نداشتن در معرض تابش مستقيم خورشيد، قرار گرفتن در مسير جريان باد، در نظر گرفتن فضاي کافي در پشت کولر براي گردش هوا، سرويس به موقع، تميز نمودن فيلترهاي هوا، کندانسور و رادياتور و مجهز بودن دستگاه به سيستم اينورتر، همگي تاثير به سزايي در كاهش مصرف انرژي دارند.

استفاده از لامپ‌هاي كم مصرف در محيط بدليل تشعشع حرارتي كم‌تر اين لامپ‌ها ميزان مصرف برق کولرهاي گازي را به ميزان قابل توجهي كاهش مي‌دهد.

تمامي كولرهاي گازي داراي درجه تنظيم دما (ترموستات) هستند. لذا با توجه به اينكه بهترين درجه برودت منزل در فصل تابستان بين 20 تا 25 درجه سانتي گراد است، مي‌بايست از سرد كردن بيش از حد محل سكونت خودداري كرد.

استفاده بي‌مورد و يا همزمان از وسايل خانگي گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپ رشته‌اي و ... باعث افزايش بار گرمايي محيط مي‌شود، كه اين امر زمان كار كولر گازي را جهت رسيدن به برودت مطلوب، افزايش داده و در نتيجه منجر به مصرف بيش از اندازه انرژي الكتريكي در كولر گازي مي‌شود. بنابراين كارهايي نظيرپخت و پز، اتوكشي و ... را در ساعاتي انجام دهيد كه گرماي هوا كم‌تر است.

در تابستان معمولا سه منبع عمده‌ي گرماي ناخواسته در منزل وجود دارد: گرماي هواي خارج كه از طريق سقف و ديوار هدايت مي‌شود، گرمايي كه از لامپ‌ها و لوازم خانگي انتشار مي‌يابد و نور خورشيد كه از راه پنجره‌ها به داخل مي‌تابد. با استفاده از سايه‌بان، پرده كركره و يا پرده پارچه‌اي با رنگ روشن، مي‌توان نور خورشيد را به سمت بيرون منعكس نموده و از ميزان مصرف کولر گازي کاست.