اسپليت يا کولر گازی :

اسپيلت‌ها نسل برتر كولرهاي گازي هستند كه هواداران زيادي نسبت به انواع خنک‌كننده‌هاي ديگر دارند. اين نوع خنک‌کننده‌ها مزيت‌هاي بسيار زيادي نسبت به كولرهاي گازي و حتي آبي دارند. به همين دليل فروش بسيار بيش‌تري نسبت به انواع كولرها پيدا كرده‌اند. طي چند سال اخير با واردشدن اين نسل از كولرها تحولي بزرگ در خنک‌كردن و گرم‌كردن خانه‌ها و ادارات و ... به وجود آمده است.

اسپيلت‌ها نه‌تنها هواي اتاق را خنک مي‌كنند؛ بلكه بسياري از كارهايي را كه براي هر كدام به دستگاهي جدا نياز است را هم انجام مي‌دهند. اگر خيال خريد اين ابرخنک‌كننده‌ها را داريد با ما همراه باشيد.

2نکته‌ي بسيار مهم:

اگر قصد خريد اين نوع كولرها را داريد بايد 2 نكته‌‌ي مهم را در نظر داشته باشيد؛ اول اينكه اسپليت‌ را از هر برندي كه خريداري مي‌كنيد حتما بايد تحت ليسانس يک شركت ايراني باشد، اين شركت حتما بايد اين برند را حمايت و تاييد كند و به قولي ضمانت‌ آن را بر عهده داشته باشد. در غير اين صورت اين احتمال وجود دارد كه دستگاه اصل نباشد. شواهد بازار نشان مي‌دهد، اين احتمال به 80 درصد هم مي‌رسد

بنابراين اگر سراغ اسپليت‌هايي كه هيچ ضمانت‌نامه‌اي ندارند مي‌رويد، قبل از خريد به اين فكر كنيد كه تا 80 درصد احتمال خريد دستگاه تقلبي يا به اصطلاح «Fake» جيب شما را تهديد مي‌كند!

روي اسپليت‌ها يک كمپرسور نصب شده كه كار خنک كردن هوا در اين دستگاه را به عهده دارد. در واقع كمپرسورها موتور اين دستگاه هستند. مي‌توانيد با در نظر گرفتن باركدي كه روي اين كمپرسورها ثبت‌شده و چک‌كردن نام شركت و كشور توليد كننده‌ي آن، اصل يا فرع بودن آن را تشخيص دهيد. متخصصان بازار مي‌گويند، برندهاي ال‌جي، سامسونگ و نيا با ضمانت‌نامه‌هاي معتبر بخش اعظمي از بازار را به خودشان اختصاص داده‌اند.

البته در كنار آن‌ها برندهاي موفق ديگري مثل کولر گازي اجنرال و کولر گازي پاناسونيک را هم نبايد ناديده گرفت كه با ضمانت‌نامه‌هاي معتبر خود سهم گسترده‌اي از بازار اسپليت‌ها را به خودشان اختصاص داده‌اند و به صورت انحصاري كار مي‌كنند اما نكته‌ي دوم؛ اينکه بايد دقت كنيد كه لوازم داخل كارتن كامل باشند. داخل جعبه‌ي اسپليت‌ها لوازم جانبي مانند فيلترهاي يدكي، باتري‌هاي يدكي، كنترل‌ و حتي پمپ‌هاي آب وجود دارد اما در برخي موارد ديده شده كه اين لوازم به‌طور جداگانه به فروش مي‌رسند.

اسپليت بهتر است‌ يا كولر گازي؟

همان‌طور كه گفتيم اسپليت‌ها نسل برتر كولرهاي گازي هستند به‌طوري‌كه با وارد شدن آن‌ها به كشور، فروش كولرهاي گازي کاهش يافته. اسپيلت‌ها نه تنها هوا را با دماي مورد علاقه‌ي شما هماهنگ مي‌كنند؛ بلكه رطوبت هوا را هم به حد استاندارد مي‌رسانند

باكتري‌هاي اتاق را از بين مي‌برند و به وسيله‌ي فيلتري كه در آن‌ها تعبيه شده، هوا را هم كاملا تصفيه مي‌كنند. همچنين به وسيله‌ي ماده‌اي بي‌بو و بي‌رنگي كه از فيلتر اين دستگاه توليد و در هوا پخش مي‌شود، ميكروب‌هاي معلق در هوا را نيز مي‌كشند و سرانجام اين‌كه حجم كانال اين دستگاه بسيار بالاتر از كولرهاي گازي است، به طوري كه شما مي‌توانيد با استفاده از اين دستگاه يک اتاق 50 متري را به دماي متعادل برسانيد.

نگران مصرف برق نباشيد:

 

نقطه‌ي ضعف بزرگ كولرهاي گازي مصرف بالاي برق آن‌هاست اما اين كاستي در اسپيلت‌ها برطرف شده به طوري كه اسپيلت‌ها به‌دليل مصرف برق بسيار متعادل‌شان در ميان خريداران زبان‌زد شده‌‌اند. برچسب انرژي بيش‌تر اين دستگاه‌ها A است و همين يكي از بزرگ‌ترين مزيت‌هاي اين خنک‌كننده‌هاي همه‌كاره است.

شيري‌ها محبوب‌ترند:

شما براي انتخاب رنگ اسپيلت‌ها بيش‌تر بايد به طراحي خانه‌ي خود توجه داشته باشيد اما رنگ محبوب اين اجناس «شيري» است. اما رنگ و مدل‌هاي جديدي در برندهاي متفاوت در بازار ديده مي‌شود، مثل مدل‌هاي آجري با رنگ‌هاي چوبي، نقره‌اي و براق.

اول بدانيد بعد بخريد:

بدون اطلاعات كافي هرگز تصميم به خريد اين ابر خنک‌كننده‌ها نگيريد شما بايد با اطلاعات كامل راهي بازار شويد. اطلاعاتي كه بايد درباره‌ي كولر گازي داشته باشيد، عبارتند از: پنل (در كولرهاي اسپليت) توان گرمايش و سرمايش هر پنل، نوع كمپرسور، برق مصرفي بر حسب آمپر، توان مصرفي كل بر حسب وات، ابعاد اسپليت در اسپليت‌هاي پنجره‌اي، وزن خالص خود دستگاه، رده‌ي انرژي، ميزان صداي دستگاه در هنگام كار و ... .

چند بي تي يو BTU؟!

براي اندازه‌گيري دستگاه‌هاي اسپليت از واحد (BTU) بي تي يو استفاده مي‌شود. در حقيقت ميزان سرمادهي کولر با معيار BTU مشخص مي‌شود. BTU بالاتر به معناي ميزان سرمادهي بيش‌تر در واحد زمان است (نه اين‌که دماي باد کولر خنک‌تر است بلکه ميزان سرمايي که وارد محيط مي‌شود بيش‌تر خواهد بود). اندازه‌ي اسپليت‌ها از 9000BTU شروع شده و تا 96000 هم مي‌رود و استاندارد و پرفروش‌ترين آن‌ها 18000 است كه يک اندازه‌ي استاندارد و بسيار مناسب براي يک خانه‌ي 100متري است.

اندازه‌ي 9000 و 12000 بيش‌تر براي شركت‌ها كه فضاهاي بزرگ‌تري دارند، استفاده مي‌شود. اگر خانه‌ي مجلل و بزرگي داريد و مي‌خواهيد از 2 اسپليت استفاده كنيد، مي‌توانيد از يك اسپليت به اندازه‌ي 18000BTU براي هال و پذيرايي و يک اسپليت BTU 9000 براي آشپزخانه يا اتاق‌خواب استفاده كنيد.