دلایل عدم کارکرد فن اسپلیت گرین

فن یکی از مهم ترین قطعات کولر گازی و اسپلیت است و در عملکرد این دستگاه نقش اساسی دارد. به همین دلیل کار نکردن آن می تواند زمینه را برای بروز مشکلات جدی در این دستگاه و به دنبال آن نگرانی کاربران فراهم کند. وقتی این قطعه از کار می افتد، اسپلیت توانایی خود را برای پرتاپ باد و خنک کردن محیط از دست می دهد. یک اسپلیت با این شرایط ابدا نمی تواند انتظارات کاربران فراهم کند و باید در اسرع وقت و به شکل تخصصی ترمیم گردد. آگاهی شما کابران گرامی در مورد دلایل و علل کار نکردن این قطعه، به شما کمک می کند که مشکل را شناسایی کرده و در زمان مناسب برای ترمیم اسپلیت خود اقدام نمایید. برای اطلاع از دلایل عدم کارکرد فن اسپلیت تا پایان مطلب ما را همراهی کنید.

· از کار افتادن شفت و عدم کارکرد فن اسپلیت :

یکی از دلایل عدم کارکرد فن اسپلیت این است که شفت های بیرونی یا داخلی این قطعه از کار می افتند. شفت محوری در موتور فن است که هوا را به داخل کولر کشانده و موجب خروج هوای گرم از این دستگاه می شود. این محورها یاتاقان هایی دارند که ممکن است شل شده و یا بسوزند. این اتفاق باعث می شود که موتور فن دچار مشکل شده و به دنبال آن، فن اسپلیت از کار بیفتد.

· خرابی بلبرینگ و عدم کارکرد فن اسپلیت :

دومین دلیل مورد بررسی برای عدم کارکرد فن اسپلیت، از کار افتادن بلبرینگ موتور این قطعه است. در این شرایط موتور به حدی آسیب می بیند که تنها با تعویض آن می توان عملکرد فن را به حالت اولیه باز گرداند.

· خرابی رله برد و کار نکردن فن اسپلیت :

رله برد قطعه ای در اسپلیت است که ولتاژ مورد نیاز برای فن را تامین می کند. خراب شدن این قطعه منجر به بروز مشکلاتی مثل از کار افتادن فن خواهد شد. تکنسین های ما در مرکز سخت افزار ایران، پس از بررسی دقیق این قطعه اقدام به تعمیر یا تعویض آن می نمایند.

· دیگر دلایل عدم کارکرد فن اسپلیت :

علاوه بر موارد ذکر شده، دلایل دیگری نیز در عدم کارکرد فن اسپلیت تاثیر گذارند. مواردی همچون از کار افتادن سنسور کنترل دما، خرابی ترموستات، سوختن خازن، سوختن یا فرسوده شدن موتور بلوور و مواردی از این دست را نیز باید به فهرست دلایل و عوامل موثر در کار نکردن فن اسپلیت اضافه کرد. نکته ای که باید به آن اشاره شود این است که این قطعات در ارتباط با یکدیگر کار می کنند. به همین دلیل ممکن است بروز مشکل در هریک از آنها و اقدام دیر هنگام برای تعمیر آن، منجر به بروز مشکلاتی در سایر قطعات اسپلیت شود. لذا توصیه می کنیم در صورت مشاهده هرگونه اختلال در عملکرد فن اسپلیت خود، در اسرع وقت به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه کرده و خدمات لازم جهت رفع مشکل عدم کارکرد فن اسپلیت خود را دریافت نمایید.

تعمیر عدم کارکرد فن اسپلیت

برای تعمیر عدم کارکرد فن اسپلیت، باید این قطعه و اجزای آن به دقت مورد بررسی قرار بگیرد. برای رفع مشکل کار نکردن فن، در وهله اول باید اجزای معیوب این قطعه را تعمیر نمود. در شرایطی که امکان تعمیر وجود نداشته باشد لازم است که قطعه معیوب با یک نمونه جدید و اصل تعویض گردد. گاهی به دلیل شدت آسیب وارده، موتور فن به کلی از کار می افتد. خوشبختانه امکان تعویض موتور وجود دارد و تکنسین ها می توانند این قطعه را به راحتی تعویض نمایند.