کار بخش الکترویکی و بخش مکانیکی کولر گازی بطور مجزا چگونه است؟

 

کولر گازی مانند بسیاری از لوازم خانگی دیگر از دو قسمت اصلی تشکیل شده است که عبارتند از: قسمت الکتریکی و قسمت مکانیکی. حتما در یخچال خانگی هم چنین موردی را دیده اید. البته کار هر یک بطور خلاصه بشرح زیر است:

حتما مستحضر هستید که روال سرمای کولر گازی از تبدیل گاز به مایع بوسیله افزایش فشار و در نتیجه تولید سرما که در اثر تبدیل مایع به گاز ایجاد می‌شود.

 

»» قسمت الکتریکی کولر گازی اسپلیت :

قسمت الکتریکی کولر گازی طبیعتا حساسترین بخش کولر گازی است و تقریبا همه قدرتی که از طریق برق به کولر وارد می شود توسط این بخش به سرمایش یا گرمایش کولر می انجامد. این بخش شامل قطعات مختلفی است که عبارتند از: سیم‌های رابط ، کمپرسور ، رله بار زیاد (اورلود) ، خازن ها، رله راه انداز ترموستات ، کلید فن (کلید چند وضعیتی) ، کلید اصلی کولر و... توجه داشته باشید که دربعضی از کولرهای گازی از یک خازن و در بعضی دیگر از دو خازن به منظور ایجاد گشتاور راه اندازی کمپرسور استفاده می گردد.

 

»» قسمت مکانیکی کولر گازی اسپلیت :

اجزای مکانیکی کولر گازی در واقع گردش گاز سرد و گرم و روال نقل و انتقال هوای داخل به بیرون و... را بر عهده دارند. قطعات این بخش عبارتند از : کمپرسور کندانسور یا به عبارتی رادیاتور ، دستگاه اواپراتور ، فیلتر خشک کننده (درایر) ، پروانه اواپراتور ، ، سینی زیر کولر ، لوله مویین (کاپیلاری) ، خروجی هوا و فیلتر خروجی هوا اشاره کرد.

اکثر کمپرسورها با مکانیسم روتر کار می کنند و درواقع روتر با مکانیسم گردش و چرخش خاص ، گاز را از مسیر ورودی مکیده و آن را وارد لوله ای موسوم به لوله رفت می کند و با این گردش گاز روال سرمایش/گرمایش انجام می شود.