آشنایی با تهویه مطبوع سامسونگ

تهویه مطبوع فرآیندی است که در آن هوای تازه تامین شده از بیرون با هوای داخل برگشتی مخلوط شده و بعد از فیلتراسیون ، تنظیم دما و رطوبت آن در محیط داخل ساختمان با سرعت و جهت دلخواه توزیع می شود. سیستم تهویه مطبوع از تعدادی دستگاه تشکیل شده که به صورت منظم و در سیکل بسته که دائما در حال تکرار است کار می کند. تهویه مطبوع همچنین با نام ایرکاندیشن نیز شناخته می شود.

امروزه یک مجموعه تاسیساتی تهویه مطبوع باید قادر باشد علاوه بر تامین دمای مورد نظر، رطوبت و چرخش هوا را نیز در محدوده مورد نظر تامین کند و همچنین باید میزان کیفیت هوای فضای مورد نظر را جهت حفظ سلامت کاربران آن (با فیلتراسیون مناسب) تامین کند. طراحان سیستم‌های تهویه مطبوع و تبرید پارامترهای بسیاری را در طراحی در نظر می گیرند تا خواسته‌های کاربران و سطح آسایش استاندارد را برآورده سازند.

کاربردهای سیستم های تهویه مطبوع سامسونگ

۱ . ساختمان های سازمانی مانند بیمارستان ها و خانه های پرستاری

۲ . ساختمان های تجاری مانند ادارات ، فروشگاه ها و مراکز خرید

۳ . ساختمان های مسکونی مانند ساختمان های مسکونی تک واحدی ، چند واحدی ، ساختمان های بلند و برج

۴ . سالن ها و سوله های تولیدی و انبار محصولات

۵ . و هر نوع ساختمان یا سوله ها و سالن های دیگر مانند سینما ، سالن ورزشی ، هتل ، ساختمان آموزشی و …

دستگاه های اصلی سیستم تهویه مطبوع

یک سیستم تهویه می تواند شامل یک یا چند مورد از دستگاه های زیر باشد. سیستم سرمایش می تواند با سیستم گرمایش آن در یک مجموعه یکپارچه و یا جدا از هم قرار بگیرند.

۱ . انواع چیلر و مینی چیلر

۲ . بویلر یا کوره هوای گرم یا دیگ آب گرم و بخار

۳ . سیستم سرمایشی و گرمایشی GHP

۴ . سیستم سرمایشی و گرمایشی VRF

۵ . داکت اسپلیت و اسپلیت

۶ . اکونوپک

۷ . پکیج یونیت پشت بامی

۸ . دستگاه زنت

۹ . برج خنک کننده

۱۰ . انواع فن کویل

۱۱ . هواساز

۱۲ . یونیت هیتر

۱۳ . ایرواشر

و سایر تجهیزات مانند انواع مبدل حرارتی، لوله کشی های آب و مبرد، پمپ ها، تجهیزات کنترلی و …

آشنایی با اصول اولیه سیکل تبرید

اکثر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی ذکر شده یا بر پایه سیکل تبرید و یا بر پایه تماس مستقیم هوا با آب (سیستم های تبخیری) کار می کنند. بنابرین شناخت اصول اولیه تبرید در واقع باعث شناخت نحوه عملکرد اکثر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی می شود.

کمپرسورها :

کمپرسور یکی از اجزای اصلی سیکل تبرید است که سمت فشار بالا و فشار پایین سیستم تبرید را از یکدیگر تفکیک می کند . کمپرسور در واقع نقطه شروع سمت فشار بالا به شمار می رود و در ورودی آن، گاز مبرد با دما و فشار پایین تحت تراکم قرار می گیرد و در نتیجه در خروجی آن،دما و فشار مبرد افزایش می یابد. می توان گفت که در واقع کمپرسور وسیله ای است که گاز با فشار پایین را از خط مکش دریافت نموده و آن را به گاز داغ با فشار بالا تبدیل می کند و آن را به سمت کندانسور جاری می کند.

به طور کلی چهار نوع از کمپرسورها در صنعت کاربرد بیشتری دارند :

۱ . کمپرسورهای سیلندر پیستونی – در دو نوع قابل تعمیر و غیر قابل تعمیر

۲ . کمپرسورهای اسکرال (حلزونی) – معمولا مورد استفاده در تناژهای تبرید کم

۳ . کمپرسورهای اسکرو (مارپیچی)

۴ . کمپرسورهای سانتریفیوژ (گریز از مرکز) – معمولا برای استفاده در تناژهای بالا و نیز کارکرد با حداکثر توان در بیشتر سیکل کاری خود

کندانسور :

کندانسورها معمولا در دو نوع هستند.

۱ . کندانسور آبی (آب خنک)

۲ . کندانسور هوایی (هوا خنک)

کندانسور گاز مبرد را تقطیر نموده (با گرفتن حرارت از آن توسط آب یا هوا) و آن را به مایع تبدیل می کند.

شیر انبساط :

فشار مبرد پس از عبور از شیر انبساط یا شیر تقلیل فشار کاهش یافته و سپس به اواپراتور ارسال می شود. با کاهش فشار، مبرد که به شکل مایع است با گرفتن حرارت از محیط اطراف خود در اواپراتور (از هوا یا آب) تبخیر می شود. شیر انبساط معمولا در دو نوع موجود است.

۱ . شیر انبساط الکترونیکی

۲ . شیر انبساط ترموستاتیکی

اواپراتور :

مبرد پس از گذر از شیر انبساط، وارد اواپراتور می گردد و درون لوله های آن جریان می یابد. اواپراتور یا در آب غوطه ور است و یا درون یونیت های داخل ساختمان مانند فن کویل جاسازی می شود. اگر درون آب غوطه ور باشد، باعث کاهش دمای آب شده و آب سرد با پمپ به یونیت هایی مانند هواساز پمپاژ می شود. اگر درون یونیت های داخل ساختمان جاسازی شود، هوای دمیده شده توسط فن را خنک می کند. زیرا مبرد جاری در لوله های آن که دچار افت فشار شدیدی شده، تمایل زیادی به گرفتن حرارت از محیط و تبخیر شدن دارد.

خرید بهترین تهویه مطبوع