راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی سامانه های سرمایشی ساختمان

  • کولر گازی

کولر گازی در صنعت تهویه و تبرید از جایگاه خاصی برخوردار است، زیرا به سرعت از گرمای محیط می‌کاهد و برخلاف کولرهای آبی ، رطوبت را افزایش نمی دهد. از این جهت برای محیط های شرجی مناسب است. کولرهای گازی معمولا در دو مدل ساخته می شوند:

  1. کولرهای یک تکه یا پنجره ای
  2. کولرهای دو تکه ( اسپلیت )

هر چند که کولر گازی از مقبولیت نسبتا خوبی در مناطق شرجی برخوردار است،‌ اما متاسفانه از مصرف انرژی بالایی برخوردارند و استفاده از سیستمهایی مانند چیلر جذبی خانگی با توجه به مصرف کم انرژی بسیار مناسب تر می باشد. با وجود آنکه استفاده از کولرهای گازی با توجه به مصرف انرژی الکتریکی توصیه نمی شود اما رعایت نکات زیر به هنگام استفاده از کولرهای گازی باعث کاهش مصرف انرژی آنها خواهد شد:

*ظرفیت برودتی کولرها باید متناسب با فضای مورد استفاده و شرایط آب و هوایی محل (از لحاظ دما و رطوبت) انتخاب شود .

*از آنجا که کولرهای گازی از جمله پرمصرف‎ترین وسایل خانگی هستند. بنابراین در صورتی که ضرورتی به استفاده از این نوع کولرها وجود نداشته باشد، از آنها استفاده نشود. در صورت ضروری بودن استفاده از این نوع کولرها ، حتی الامقدور در ساعات پیک مصرف برق (از نیم ساعت قبل از اذان مغرب تا 5/2 ساعت بعد از آن) که مصرف انرژی الکتریکی در شبکه برق کشور به حداکثر می‎رسد، استفاده نشود.

*کولرهای گازی معمولاً دارای درجة تنظیم دما (ترموستات) هستند. تنظیم دما بر روی دمای آسایش( 18 تا 22 درجة سانتیگراد) باعث می‎شود تا هنگام رسیدن دمای اتاق به دمای آسایش، کولر به طور خودکار خاموش شود و انرژی کمتری مصرف کند.

*برای جلوگیری از خروج سرما، ضروری است اطراف پنجره‎ها و درها با نوارهای درزگیری عایق‎بندی شود

.*نصب کندانسورهای کولرگازی در سایه، باعث جلوگیری از اتلاف میزان قابل توجهی از انرژی مصرفی خواهد شد.

  • داکت اسپلیت

یکی از رایجترین سیستم های تهویه مطبوع در سطح جهان است ، این سیستم همانند اسپیلت دیواری از یک واحد داخلی (هواساز) و یک واحد خارجی (کندانسور) تشکیل شده است که توسط لوله های مسی به یکدیگر متصل می گردند .استفاده از هوای برگشت جهت بالا بردن راندمان کاری دستگاه و مصرف سوخت کمتر و همچنین هوای تازه جهت نیاز مبرم هر واحد آپارتمانی که چه در تابستان و چه در زمستان اکسیژن کافی جهت سلامت جسمی افراد را تأمین نماید که این مطلب از مزایای دیگر این سیستم می باشد .

  • در انتخاب دستگاه داکت اسپلیت دو فاکتور بسیار مهم وجود دارد:

1.انتخاب دستگاه
2.اجرای درست و اصولی
برای بهره مندی ازبالاترین کارایی سیستم داکت باید اجرای کانال کشی و لوله مسی توسط افراد مجرب انجام شود. به راحتی میتوان گفت 50 درصد کارایی دستگاه وابسته به اجرای اصولی دستگاه است.

 

نمایندگی فروش کولر گازی و داکت اسپلیت سامسونگ