دستگاه زنت (zent) چيست؟ :

 

زنت (به انگليسي Zent) دستگاهي است دو منظوره که علاوه بر ايجاد سرمايش و گرمايش، ميزان رطوبت هوا را نيز تنظيم کرده و مطابق با شرايط آب و هوايي ايران طراحي گرديده‌ است. زنت دستگاه تهويه مطبوع دو منظوره‌اي مي باشد که قادر به تامين هواي گرم و مطبوع در زمستان و هواي خنک و دل‌پذير در تابستان است. دستگاه زنت دستگاهى است كه از دو قسمت گرمايش و سرمايش تؤام با تنظيم رطوبت تشكيل شده است كه متناسب با شرايط آب و هوايى مشابه ايران ساخته شده است.

 

   تشريح عملکرد و ارزيابي اقتصادي دستگاه زنت

 

زنت در تابستان، هواي گرم محيط را پس از عبور از روي سطوح گسترده خيس (پکينگ، پوشال و ...) و انجام فرايند تبخير آب خنک مي‌شود و به اين ترتيب هواي خنک و تازه‌اي را جهت آسايش فراهم مي‌سازد.

در زمستان نيز پس از ترکيب هواي برگشتي با درصد معيني از هواي تازه بيرون، پس از عبور از کويل گرمايشي آبگرم، دماي مناسب را براي مصرف کنندگان فراهم خواهد آورد. در واقع زنت ساده‌ترين دستگاه تهويه مطبوع متناسب با شرايط اقليمي کشور مي‌باشد که با صرف کم‌ترين هزينه نگهداري و بهره برداري مي‌تواند شرايط آسايش را براي مصرف کنندگان فراهم آورد.

سمت گرمايش آن از يک كويل دو رديفه يا چهار رديفه تشكيل شده است و قسمت سرمايش آن از طريق سيستم پوشال و آب افشان عمل مى‌كند كه به سيستم لوله كشى آب شهرى متصل است. انتقال گرما يا سرما در اين حالت به طريقه اجبارى و توسط فن دستگاه صورت مى‌گيرد. اين سيستم به دليل هزينه كم‌تر چه در موقع تهيه آن و چه در موقع نگهدارى نسبت به ساير سيستم‌هاى تهويه مطبوع و بدليل حذف لوله كشى به تمام اتاق‌ها و عدم نياز به چيلر جهت سرمايش براى منازل مسكونى مؤسسات عمومى و صنعتي، آپارتمان‌هاى چند واحدى و... بسيار مقرون به صرفه است. با استفاده از اين دستگاه بعد از استقرار آن در محل مناسبى به نام زنت‌خانه يا بالكون، صرفاً با يک كانال كشى به اتاق‌ها مى‌توان هواى مطبوع را در هر زمان به اتاق‌ها هدايت كرد.

 

 

   دستگاه ميني زنت

 

دستگاه مينى‌زنت در حقيقت مدل فشرده (Compact) همان دستگاه زنت است با اين ويژگى که حجم دستگاه مذکور کم‌تر بوده و فضاى کمترى‌ از ساختمان را اشغال مي‌کند و زيبايى ظاهرى آن بيش‌تر است. هدف از ساخت اين دستگاه اين است که از يک دستگاه براى يک واحد مستقل استفاده شود نه براى يک آپارتمان چند واحدى که چون حجم دستگاه کوچک است براحتى در ايوان هر واحد جا مي‌گيرد در نتيجه عمل گرمايش و سرمايش توام با تنظيم رطوبت يک واحد را به راحتى انجام مي‌دهد و بدين ترتيب مشکلات استفاده از يک دستگاه براى چند واحد از ميان ميرود و هر لحظه امکان کنترل و تنظيم رطوبت و گرما و سرما براى مصرف کننده بدون نياز به تکنسين متخصص وجود خواهد داشت. قسمت گرمايش و سرمايش آن مشابه دستگاه زنت است که از دو طرف دستگاه ورودى براى تابستان و از يک طرف ورودى براى زمستان در نظر گرفته شده، در همان طرف نيز يک قسمت به هواى برگشتى از ساختمان اختصاص داده شده تا در زمستان به تنظيم دماى واحد مسکونى کمک نمايد.

 

 

   اجزاء دستگاه زنت

 

1- فن

2- فيلتر(اختياري)

3- کويل‌هاي آب گرم و يا کويل‌هاي الکتريکي

4- دريچه‌هاي قابل تنظيم

5- سيستم پوشال‌ها و آبفشان

 

 

   جمع‌بندي

 

زنت (Zent) دستگاهي است كه در تابستان هواي بيرون را گرفته و از لابه‌لاي پوشال‌هاي مرطوب عبور مي‌دهد و پس از خنک شدن (مانند كولر آبي) توسط كانال‌هاي اجرا شده به فضاهاي داخلي ساختمان منتقل مي‌نماييد و در زمستان‌ها هواي داخل ساختمان را گرفته و از لابه‌لاي كويل‌هاي آبگرم بالاي دستگاه عبور داده و هواي گرم را به فضاهاي داخلي ساختمان منتقل مي‌نمايد.

 

محل نصب اين دستگاه در داخل ساختمان در فضايي كوچک كه داراي پنجره‌اي مناسب و قابل بسته شدن (در زمستان) با هواي آزاد داشته باشد، مي‌باشد.

 

لوله‌هاي ارتباطي اين دستگاه با سيستم تاسيسات ساختمان عبارت است از: يک جفت لوله رفت و برگشت آبگرم ديگ شوفاژ و يک انشعاب آب سرد مصرفي از سيستم آب مصرفي و همچنين يک كانال توزيع هوا كه معمولا از بالاي دستگاه تا فضاهاي داخلي ساختمان ادامه دارد.

 

زنت مخفف زمستاني / نيمه / تابستاني مي‌باشد اين دستگاه در ايران اختراع شده و اولين بار در کارخانه ساخت سيستم‌هاي تهويه متعلق به مهدي بازرگان توليد شده‌است.