فن کويل چيست :

فن کويل دستگاهي جهت سرمايش و گرمايش و به طور کلي تهويه مطبوع در ساختمان‌هاي مسکوني، تجاري و صنعتي مي‌باشد.

 

يک فن کويل از اجزاي زير تشکيل شده‌است:

1- فن

2- کويل‌هاي گرمايش و سرمايش

3- فيلترهواي قابل تعويض يا قابل شستشو

4- شير فلکه

5- شيرهواگيري

 

در فن کويل‌ها درجه حرارت توسط ترموستات و مقدار رطوبت توسط هيوميدستات و مقدار هوا توسط فن و مقدار هواي تازه به روش‌هاي متداول کنترل مي‌شود.

 

سيستم فن کويل همان‌طور که از نامش پيداست، از يک فن و يک کويل تشکيل شده است. کويل معمولاً از لوله‌هاي مسي با پره‌هاي آلومينيومي ساخته شده است فن کويل‌ها را مي‌توان به لحاظ محل نصب، روکار يا توکار بودن، و از لحاظ سرمايش و گرمايش تقسيم بندي کرد.

 

 

کاربرد فن کوئل

 

بهترين کاربرد سيستم فن کويل مربوط به مواردي است که بخواهيم درجه حرارت هر فضا بطور جداگانه کنترل شود. همچنين با استفاده از سيستم فن کويل از انتقال الودگي بين اتاق‌ها جلوگيري خواهد شد. کاربردهاي مناسب اين سيستم عبارتند از: هتل‌ها، ساختمان‌هاي آپارتماني و ساختمان‌هاي اداري. اگرچه در تعدادي از ساختمان‌هاي بيمارستان‌ها نيز از سيستم فن کويل استفاده مي‌شود ولي اين موضوع چندان مناسب نبست زيرا بازده فيلتر هواي فن کويل کم است و نگهداري و تميز کردن آن‌ها نيز مشکل خواهد بود.

 

 

   انواع فن کويل

 

فن کويل‌هاي زميني:

ظرفيت اين فن کويل‌ها 200 الي 1000 فوت مکعب در دقيقه بوده و هوا را بصورت بالا زن يا روبرو زن منتشر مي‌سازند.

 

فن کويل‌هاي سقفي:

ظرفيت اين فن کويل‌ها هم معمولاً بين 200 الي 1000 فوت مکعب در دقيقه مي‌باشد. اين فن‌کويل‌ها به دوصورت کابينت دار و بدون کابينت مي‌باشند.

 

فن‌ کويل‌هاي کانالي:

در ظرفيت‌هاي 600 الي 2000 فوت مکعب در دقيقه ساخته مي‌شوند و به سه طرح زير مي‌باشد:

1- کانالي سقفي توکار

2- کانالي سقفي روکار

3- کانالي ديواري روکار ايستاده

 

 

   تقسيم بندي از لحاظ نوع سرمايش-گرمايش

 

فن کويل‌ها در دو نوع دو لوله و چهار لوله هستند. فن کويل‌هاي دو لوله داراي يک لوله رفت و يک لوله برگشت هستند. فن کويل‌هاي چهار لوله، داراي دو لوله براي آمدن آب به کويل‌ها و دو لوله براي برگشت آب هستند. فن کويل‌هاي چهار لوله مي‌توانند همزمان آب سرد و گرم را وارد کويل‌هاي خود کنند. با اين نوع فن کويل‌ها مي‌توان بخشي از يک محيط را سرد و بخش ديگري را گرم کرد. در حالي که فن کويل‌هاي دو لوله در يک زمان تنها مي‌توانند براي سرمايش و يا گرمايش مورد استفاده قرار گيرند. علاوه بر اين به خاطر آن که سيستم لوله کشي آب سرد و گرم در يک ساختمان متفاوت است، تنها براي گرمايش و يا سرمايش مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

 

 

   نحوه‌ي کار

 

فن کويل‌ها معمولا به دو صورت مورد استفاده قرار مي‌گيرند. در حالت اول فن کويل فقط حرارت و برودت مورد نياز را تامين مي‌کند و هواي تازه توسط هوارسان مرکزي و بوسيله کانال‌هاي توزيع هوا در سطح محل منتشر مي‌گردد تا تهويه مناسب در محل مورد نظرانجام گيرد. در اين حالت ميزان بار سرمايي وگرمايي توسط ترموستات بکار رفته در فن کويل و با خاموش و روشن شدن فن تنظيم مي‌گردد. در حالت دوم علاوه بر تامين حرارت و برودت مورد نياز، وظيفه تامين هواي تازه را نيز بعهده دارد. بدين صورت که فن دستگاه، هواي تازه را از طريق دريچه تعبيه شده در پشت فن کويل گرفته و در محل پخش مي‌کند. از محاسن اين روش مي‌توان به کاهش هزينه‌هاي مربوط به سيستم هوارسان مرکزي و متعلقات مربوطه اشاره نمود و عدم فيلتراسيون هواي تازه از معايب اين روش مي‌باشد.