نحوه تشخيص کولر گازي اينورتر اصل و تقلبي :

آيا مي‌دانيد کولر اينورتر يا کم مصرف چيست؟

آيا مي‌دانيد نحوه شناسايي کولر گازي اينورتر چگونه است؟

 

اين مقاله نکاتي درباره خريد کولر گازي اينورتر يا کم مصرف به شما آموزش مي‌دهيم تا درهنگام خريد کولر گازي بتوانيد اينورتر اصل را خريداري کنيد.

 

با توجه به پيشرفت روزافزون علم و گسترش فناوري در زمينه‌هاي مختلف زندگي، جريان علم سال‌هاست که لوازم خانگي را هم تحت پوشش خود قرار داده و به پيشرفت آن کمک کرده است. مشخصاً يکي از مواردي که امروز به آن مي‌پردازيم بحث تهويه مطبوع است که عضو جدايي‌ناپذير زندگي امروز انسان‌هاست سال‌هاست که ما براي رهايي از گرماي تابستان از روش‌هاي مختلفي استفاده مي‌کنيم ولي حدود 100 سال است که وسيله‌اي به نام کولر گازي اختراع شده که بازده بسيار خوبي داشته و مورد توجه استفاده‌کنندگان قرارگرفته است که شما مي‌توانيد با کم‌ترين دردسر بازده مطلوب و مناسبي از آن دريافت کنيد.

 

بحث توليد کولر گازي مدت‌هاست که دستخوش تغيير شده و در حال پيشرفت است و روزبه‌روز وسيع‌تر مي‌شود اما چند سالي است که کولرهايي وارد بازار شده که به نام کولر گازي کم مصرف يا کولر گازي اينورتر شناخته مي‌شود.

 

در اين مقاله قصد داريم نگاهي اجمالي به اين کولرها انداخته و نحوه کار و تعميرات کولر گازي اينورتر و فرق آن‌ها را با کولرهاي معمولي و قديمي‌تر بررسي کنيم و نکاتي را به شما آموزش بدهيم تا بتوانيد آن را از کولرهاي معمولي تشخيص داده و در هنگام خريد کلاه سرتان نرود.

 

 

- نحوه‌ي کار کولر گازي به چه صورت است؟

 

نحوه‌ي کار تمامي کولرهاي گازي به اين صورت است که گاز بسيار سردي که به گازهاي فريوني معروف هستند و از ترکيبات شيميايي مخصوصي تشکيل شده‌اند به‌وسيله يک موتور قوي که کمپرسور ناميده مي‌شود در سيکل يا همان لوله‌هاي کولر گازي که اصطلاحاً خلأ شده است و چيزي به جز همين گاز در آن وجود ندارد به گردش در مي‌آيد اين گاز زماني که به پنل داخلي با همان اواپراتور شما مي‌رسد به‌وسيله باد گرمي که به کويل‌ها برخورد مي‌کند گرم شده و سرما را به محيط پس مي‌دهد و دوباره به پنل بيروني يا همان کندانسور برگشته و براثر يک سري تغييرات آماده بازگشت به محيط داخلي منزل مي‌شود و تمامي اين اعمال مکش و پرتاب اين گاز توسط کمپرسور انجام مي‌شود. اين خلاصه‌اي از کارکرد دستگاه‌هاي تهويه مطبوع که کولر گازي هم يکي از آن‌هاست مي‌باشد.

 

يکي از بزرگ‌ترين معايب سيستم‌هاي قديمي اين است که وقتي برد فرمان تشخيص داد که محيط داخلي شما به‌اندازه کافي خنک شده است که اين دما از طريق شما به دستگاه داده مي‌شود دستور قطع کمپرسور را صادر مي‌کند که در خوش‌بينانه‌ترين حالت 3 بار در هر ساعت اتفاق مي‌افتد و زماني که کمپرسور دوباره فرمان روشن شدن را دريافت کرد براي اين کار نياز به جريان بسيار بالاي چندين آمپري دارد که باعث مصرف شدن برق زيادي خواهد شد و اين مشکل بزرگي در اين سيستم‌هاست.

 

مثلا فرض کنيد که شما قصد هل دادن ماشين خاموشي را داريد براي راه فتادن اوليه ماشين نياز به انرژي بسيار بالايي است ولي زماني که راه افتاد شايد انرژي چندين برابر کم‌تر براي هل دادن لازم داريد و اگر بازهم توقف کند براي راه انداختن دوباره آن همان انرژي اوليه لازم است.

 

 

 

به نظر شما چرا کولرهاي کم مصرف يا اينورتر 50 تا 60 % مصرف برق کم‌تري دارند؟

 

کولرهاي کم‌مصرف نسل جديد دو تفاوت اصلي با کولرهاي قديمي دارند که با همين تفاوت توانسته‌اند مشکلات مصرف برق را تا حد قابل قبولي کم کنند.

گاز مصرفي در اين کولرها گاز R410a بوده که بسيار سردتر از گازهاي مصرفي کولرهاي قديمي که گاز آن‌ها R22 مي‌باشد است.

 

دليل:

دماي جوشش گاز R410a منفي 52 در جه سانتي‌گراد است و اين در حالي است که دماي جوشش گاز R22 منفي 41 درجه سانتي‌گراد بوده که اين تفاوت در سيستم‌هاي تهويه مطبوع بسيار قابل‌توجه و نقش مهمي در توليد سرما در بازه زماني کم‌تر خواهد داشت.

 

ساختار کمپرسور يا همان قلب تپنده سيستم تهويه مطبوع يا کولر گازي‌هاي قديمي همان‌طور که در بالا توضيح داده شد به نحوي است بعد از هم‌دما شدن محيط با دمايي که شما براي کولر گازي تنظيم کرده‌ايد موتور يا کمپرسور کولر گازي کاملاً خاموش و منتظر خواهد ماند تا دوباره از طريق فرمان مادربرد به کار گيري شود که همين استارت مجدد باعث مصرف جريان بالايي از برق است.

اما در کولرهاي اينورتر با توجه به کمپرسور و قطعات و مدارات فرماني که در آن کار برده شده است سيستم به نوعي طراحي شده که کمپرسور هيچ‌گاه کاملاً از مدار خارج نمي‌شود تا براي روشن شدن دوباره جريان بالايي بخواهد بلکه دور حرکتي يا قدرت موتور به حدعقل خود خواهد رسيد تا براي خنک کردن مجدد محيط نياز به جريان بالايي براي استارت نباشد.

در حقيقت اين کمپرسورها فرکانسي بوده و قابليت کم ‌و زياد شدن بازده را دارند مانند لامپ‌هاي ديمر دار که قابليت کم و زياد کردن نور را دارند.

 

 

- چطور مي‌توان يک کولر گازي اينورتر را از کولر گازي معمولي تشخيص داد؟

 

با توجه به بازار داغ کولرهاي اينورتر متأسفانه بسياري از افراد سودجو از عدم شناسايي کولر گازي اينورتر اقدام به کلاه‌برداري از مشتريان کرده و کولر گازي‌هاي معمولي را به‌جاي کولر گازي اينورتر به مشتري معرفي مي‌کنند که علاوه بر کيفيت پايين اين کولرها هزينه بيش‌تري را نيز بابت اينورتر بودن آن دريافت مي‌کنند.

در ادامه نکاتي مطرح مي‌شود تا شما بتوانيد به وسيله آن يک کولر گازي اينورتر را از کولر گازي معمولي تشخيص دهيد.

 

مطمئن‌ترين راه خريد از مراکز معتبري است که کولر گازي را با ضمانت نامه‌هاي معتبر عرضه مي‌کنند.

معمولاً شکل کولرهاي اينورتر اصلي بسيار شيک و بوده و داراي بسته‌بندي قابل‌قبولي هستند.

 

 

- برچسب فني

 

اما شايد مهم‌ترين روش تشخيص چک کردن برچسب فني کولر گازي است.

برچسب فني يا پلاک چيست؟ برچسب فني اطلاعاتي است که به‌صورت برچسب روي تمامي لوازم الکترونيکي ثبت شده که داده‌هاي زيادي درباره دستگاه و نوع کارکرد آن به شما منتقل مي‌کند. با چک کردن اين اطلاعات قادريد تا حد زيادي از اينورتر بودن دستگاه مطمئن شويد.

 

 

- نوع گاز مصرفي

 

نوع گاز کولر گازي کم‌مصرف در 95% مواقع گاز R410a است که در کولرهاي معمولي اين گاز R22 مي‌باشد و فرق اين مورد را مي‌توانيد در برچسب فني مشاهده کنيد.

 

کولرهاي کم مصرف نسبت به کولرهاي معمولي با آمپر کمتري کار مي‌کنند. کولر معمولي: 12 آمپر، کولر اينورتر: 3.2 آمپر

 

اما در ادامه 2 روش ديگر مطرح خواهد شد که اين راه‌ها براي افراد متخصص‌تر قابل برسي است تا زماني که شما کولر گازي را نخريده باشيد امکان برسي ندارد.

 

 

- مصرف آمپر کولر گازي

 

در کولرهاي معمولي زماني که آمپرمتر کلمپ را به دستگاه متصل مي‌کند آمپرمتر روي يک عدد خاص ثابت مي‌شود يا تغيير بسيار کمي دارد ولي در کولر هاي اينورتر زماني که شما آمپرمتر کلمپ را به دستگاه متصل مي‌کند اين تغييرات بسيار زياد است و اعداد مدام به‌صورت سعودي و نزولي بالا و پايين مي‌شود و روي يک رنج خاص ثابت نخواهد شد.

 

 

- وجود برد فرمان در کندانسور يا يونيت خارجي

 

در کولر هاي اينورتر به دليل نوع سيستم طراحي شده داخل کندانسور (پنل بيروني) يک برد نسبتاً بزرگ تعبيه شده است که فرمان‌هاي کمپرسور را کنترل مي‌کند که معمولا در کولرهاي معمولي اين برد وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد کوچک‌تر و ابتدايي‌تر است.